• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Japonya yazıları sayfasına dönmek için tıklayınız.

Kashihara Festivali & İmai City

Kashihara festivaline gittik. Buraya gidebilmek için sabahın köründe kalkıp, servislere binip, Budist rahiplerin bile kahvaltılarını etmediği bir saatte Kashihara denilen yere varmamız gerekti. Sabah erken kalkma durumu işin tüm tadını kaçırmasaydı ne olurdu bilmiyorum ama ey Japonya’ya gitmeyi düşünen okuyucu, o festivale gitmek için sakın bu kadar erken kalkma!!
Festival sokakta önde bando olmak üzere yürüyen bir kortej ve yürüyüşün son bulduğu yerdeki festival alanından oluşuyordu. Seyir bakmak için güzel, ilginç karakterler görebileceğiniz, bizdeki fener alayı gibi bir yürüyüşten ibaret bir eğlence şekli. Yolun sonu kocaman bir panayır alanına çıkıyor. Orda envai çeşit yiyecekler, satıcılar, müzik yarışmaları, dans gösterileri, çoluk-çocuk, yaşlı-genç görmeniz mümkün.
Ama benim gibi bunları görmek size pek cazip gelmiyorsa size tavsiyem panayır alanından kaçıp, bisiklet kiralayarak etrafı gezmeye çıkmanız, zira ben öyle yaptım. Yaptım da ne oldu? Bisiklet satıcısıyla ahbap olduk, o bana Japonca biiir sürü şey anlattı, ben de hiçbir şey anlamadım. Küçük, anlamsız bir tapınak gördüm ama orda güzel, taşlı bir bahçeyle karşılaştım. Çok güzel çiçekleri olan tarlalar gördüm. Bir de Japonya’nın her yerinin şahane evlerle dolup taşmadığını, gayet sıradan yerleri de bünyesinde barındırdığını gördüm. Yetti mi? Tabii ki yetmedi.
 
Kashihara
Taşlı tapınak bahçesi

Festivalden sonraki durağımız Japonya’nın en eski yerleşimlerinden, sit alanı olarak korunan bir köyüne, “İmai city” denilen yere geldik. En eski dedikleri yerleşim biriminde en fazla 200 yaşlarında binalar var. Japon tarihinin daha eskilere dayandığını düşünürsek sanırım daha önceleri sağlam binalar yapmayı beceremiyorlarmış…
Gün bitti,
Bir festival, bir sit alanı gezisi yanıma kar kaldı. Ama havuza gidip yüzmek daha iyi olmaz mıydı? İşte bu tartışılır…

imai city koruma alanı 200 yılllık ev 200 küsur yıllık ev.

Kashihara festivalinin tüm resimleri için tıklayınız.         Imai City gezimizin tüm resimlerini görmek için tıklayınız.0 Yorum - Yorum Yaz

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret596001
Seyahat Valizi Search
Özel Arama