• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Japonya yazıları sayfasına dönmek için tıklayınız.

Şehr-i Minoh

Efenim bu hastane denilen meret, kaldığım yere araba ile yaklaşık 15–20 dk. mesafede bulunan, Minoh diye bir şehirde. Gözüm iyice açıldıktan ve yürüyüşlere başladıktan sonra odamdan fotoğraf makinemi ve telefon – pardon radyomu istedim, sağ olsunlar getirdiler. (Önemli not: Japonya’da bizim telefonlar işe yaramıyor, onların telekomünikasyon sistemleri başkaymış). Ben de elimde makinem, kulağımda Japon radyolarından yükselen Japonca güzel şarkılar, turist misali etrafta dolaşmaya başladım.
İlk keşfim hastanenin yanındaki Minoh Yaşam Merkezi oldu. 3 katlı son derece modern ve bakımlı bir bina. İçinde kreşten tutun aile danışma merkezine, huzur evine kadar bir sürü değişik faaliyet var. İçinde ıvır zıvır satan ve özürlülerin gözetim altında çalıştıkları dükkânlar ve bir kafe var. Mekânda sosyal faaliyet de eksik olmuyor; hatta bir sahne gösterisine ben bile denk geldim.
 
Yaşlılar için gösteri

Sokaklarda gezerken karşıma çıkan bakkal – çiçekçi karışımı ufak dükkândan hemşire ve doktorlar için çiçek aldım ama maalesef son derece katı kuralları gereği rüşvet sayılacağı nedeni ile kabul edemediler. Çok ağır cezası varmış meğerse….

Şehr-i MinohMüstakil evler, güzel bahçeler...

Şehrin genel görüntüsünden anladığım kadarıyla burada bu memleketin zengin çiftçileri oturuyor. Çünkü neredeyse bütün evler müstakil, insanlar kocaman köpekleri ve eşofmanları ile her gün yürüyüş yapıyorlar, her yerde çeltik tarlaları var, bir sürü lüks araba satan dükkân gördüm. Burada çektiğim fotoğraflardaki sokaklar çoğunlukla yanında çeltik tarlası olan ya da çeltik tarlasına çıkan sokaklar. 

Çeltik tarlalarının arasından çeltik tarlasına çıkan sokaklar...  Çeltik tarlalarının arasından çeltik tarlasına çıkan sokaklar...

Zenginliğin bir diğer kanıtı olarak etrafta diğer yerlerde gördüğümden çok daha fazla kuaför ve yollarda bir sürü lüks spor araba var. Liselerinde makyajlı, zenginliğin verdiği özgüvenle salına salına yürüyen sıra dışı görünüşlü gençler okuyor. Son derece yeşillik bir yer olmasından kaynaklı olsa gerek her tarafta bolca sinek var ve tek başına yolda yürüyen şortlu bayanlara bayılıyorlar. Tabi zengin memleket olunca sefahat da bol oluyor. 18 yaşını geçmiş herkesin serbestçe kumar oynayabileceği kocaman bir kumarhane ile karşılaştım. Sanırım kumar burada yasal. Şansımı denemek istedim bir jetonla ama en az 50 jeton alınabiliyormuş ve hastaneden kaçıp saatlerce kumar oynamak pekiyi bir fikir gibi görünmedi.
 
Minoh’da kumarhane
Minoh’da kumarhane
 
Burada bir Carrefour ile karşılaşmak beni pek memnun etti. İçinde ne olduğunu bildiğim bir sürü şey vardı inanabiliyor musunuz!? Hem de üzerlerinde ne yazdığını okuyabiliyordum! Hatta ağda bile vardı!! Üstelik olay bir tek Carrefourla da sınırlı kalmamış. Bildiğimiz (ve bilmediğimiz) birçok uluslar arası markanın bulunduğu kocaman bir açık hava alışveriş merkezi vardı etrafında. İçinden küçük derelerin ve makyajlı çıtkırıldım Japon kadınlarının geçtiği, kocaman, güzel ve pahalı bir alışveriş şehri…
Bu yürüyüşler sırasında keşfettiğim bir şey de çocukların bütün memleketlerde aynı olduğu. Dümdüz yolda yürümek yerine yolun kenarındaki çıkıntılarda yürümeyi tercih etmeleri, yolda bir park gördükleri zaman ebeveynlerinin kolundan çekiştirmek sureti ile gitmeye çalışmaları ve hayır cevabı aldıkları zaman dudaklarının aşağıya doğru kıvrılması, kolonların arkasına saklanan büyüklerinin aniden ortaya çıkıp “ce-e” yapmalarına bayılmaları ve her koşulda çikolata bağımlısı olmaları en önemli ortak özelikleri.
Sanırım Minoh ile ilgili yazdıklarım yazdığım ve yazacağım en detaylı yazı oldu. İnsanın vakti bol olunca böyle oluyor malum.0 Yorum - Yorum Yaz

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret596001
Seyahat Valizi Search
Özel Arama