• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Sizlerle bu yazımızda, çoğumuzun yurtiçi kültür turları seçeneklerinde karşılamış olabileceği klasik bir Ege – Akdeniz kültür turunda kayıt aşamasından sonuna kadar neler yaşadığımızı paylaşacağız. Gezimizi anlatırken tur şirketlerinin isimlerini de belirtmek istiyoruz ki; tam ve gerçek bilgiye ulaşabilesiniz.
 Ege-Akdeniz turumuzun rotasını harita'da çizilmiş olarak incelemek için tıklayınız.
 Tur Şirketi Seçimi:
 Tur Hizmet Sözleşmesi ve o Madde:
 Heyecanlı bekleyiş ve Hayal Kırıklığı:
 Son Günler, Tur Değişikliği ve Rahatlama:
 Valiz hazırlıkları:
 Otobüse Biniş ve İlk Bakış:
 Yaş Ortalaması:
 Oturma Düzeni:

 1.GÜN (Cuma Akşamı ve Cumartesi): İlk Gece, İlk Sabah, İlk gün, İlk Akşam:
 Şirince:
 Meryem Ana Evi:
 15 Ağustos, Meryem Ana’nın Göğe Alınması Bayramı:
 Apollon Tapınağı:
 Didim Apollon Tapınağı:
 Aqua Park:
 Bafa gölü:
 Bafa Gölü Tabiat Parkı:
 Bodrum Göltürkbükü Beliz Hotel’e Varış:
 Halikarnas Disco:

 2.GÜN (Pazar):
 Bodrum Tekne Turu:
 Bodrum Çarşısı ve Barlar Sokağı:

 3.GÜN (Pazartesi):
 Gökova Körfezi:
 Sedir Adası ( Kleopatra Plajı):
 Şadan Gökovalı ile Karşılaşma:
 Halikarnas Balıkçısı, Cevat Şakir Kabaağaçlı Kimdir?
Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlıdır. Bodrum'a olan aşkı ile tanınan ünlü Türk roman ve öykü yazarıdır. Yazar 1890 yılında Giritte doğmuştur, dönemin devlet adamlarından Şakir Paşa'nın oğlu, sadrazamlarından Cevat Paşa'nın yeğenidir. Çocukluğunu babasının görevi dolayısıyla Atina'da geçiren Cevat şakir, İlköğrenimini Büyükada'da, ortaokul ve liseyi Robert Kolej'de tamamladı. İçindeki deniz aşkına rağmen ailesinin isteğiyle İngiltere'de Londra ve Oxford üniversitelerinde "Çağdaş Tarih" eğitimi aldı. İstanbul'a döndükten sonra çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayınlanmaya başladı. Diken, İnci, Resimli Ay, Resimli Gazete gibi dergilerde resim, karikatür ve kapak resimleri yaptı, öyküler yazdı.
Halikarnas balıkçısı, 1925'te Resmi Hafta dergisinde "Hapishanede idama mahkum olanlar bile bile ölüme nasıl giderler?" isimli öyküsü yüzünden İstanbul İstiklal Mahkemesi'nde yargılandı. Mahkeme Başkanı Ali Çetinkaya tarafından idamı istendi. Ancak Kılıç Ali Bey'in önerisiyle kalebent olarak Bodrum'a sürüldü.
Bodrum'un Antik Çağ'daki ismi olan Halikarnas'tan esinlenerek 'Halikarnas Balıkçısı' takma adıyla eserlerini yayınlamaya başladı. Özellikle deniz, gemiler, balıkçılar ve bunlara bağlı olayları mitoloji ile birleştiren öykü ve romanlar yazdı.
3 yıl süren cezasının ikinci yarısını İstanbul'da tamamladıktan sonra çok sevdiği Bodrum'a döndü ve uzun yıllar burada yaşadı. 1947 yılında taşındığı İzmir'de gazetecilik ve turist rehberliği yaptı. 13 Eylül 1973'te İzmir'de kemik kanserinden ölen yazar, vasiyeti üzerine çok sevdiği Bodrum'da manevi oğlu Şadan Gökovalı ile birlikte seçtiği bir tepeye gömüldü. Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Suat adında bir oğlu ve İsmet adında bir kızı vardır.
Gökova Körfezi'nde arkadaşı ile birlikte çıktığı turlar, bugün yapılan Mavi Yolculukların temelini atmıştır.
Cevat Şakir Kabaağlı’nın Eserleri: Ege Kıyılarından (1939), Aganta Burina Burinata (1945), Merhaba Akdeniz (1947), Ege'nin Dibi (1952), Yaşasın Deniz (1954), Anadolu Efsaneleri (1954), Anadolu Tanrıları (1955), Ötelerin Çocuğu (1956), Gülen Ada (1957), Mavi Sürgün (Anı, 1961), Uluç Reis (1962), Turgut Reis (1966), Deniz Gurbetçileri (1969), Anadolu'nun Sesi (İnceleme, 1971), Ege'den (1972), Hey Koca Yurt (1972), Gençlik Denizlerinde (1973), Merhaba Anadolu (1980), Düşün Yazıları (1981), Altıncı Kıta Akdeniz (1982), Sonsuzluk Sessiz Büyür (1983), Parmak Damgası (1986), Çiçeklerin Düğünü (1991), Dalgıçlar (1991), Arşipel (1993), Gündüzünü Kaybeden Kuş, Deniz Gurbetçileri.
 Şadan Gökovalı Kimdir?
 Azmak Çayı:
 Marmaris Aşıklar Yolu:

 4.GÜN (Salı):
 Kayaköy:
 Ölü Deniz:

 Dalyan Tekne Turu:

 (Dalyan Kanalı Tekne Turu, Caretta Caretta Kaplumbağalar, Telmossos, Kral Mezarları, İztuzu Plajı)


 5.GÜN (Çarşamba):
 Yamaç Paraşütü:

 12 Adalar Turu:

 (Kızıl Ada, Cleopatra Hamamı, Göbün Koyu, Tavşan, Yassıcılar, Domuz ve Şövalye Adaları)


 6. GÜN (Perşembe):
 Saklıkent Kanyonu:
 Xanthos Antik Şehri:
 Kaputaj Plajı:
 Kaş:
 Kekova ve Batık Şehir:

 7. GÜN (Cuma):
 Side Çarşısı ve Apollon Tapınağı:
 Köprülü Kanyon Rafting:

 8.GÜN (Cumartesi – Son Gün):
 Antalya Kaleiçi:
 Düden Şelalesi:
 Kurşunlu Şelalesi:
 İnsuyu Mağarası:0 Yorum - Yorum Yaz

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret596001
Seyahat Valizi Search
Özel Arama