• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Japonya yazıları sayfasına dönmek için tıklayınız.

Türk Günü

Arkadaşlar hayırlı uğurlu olsun Osakadaki Türkler örgütlenmeye karar vermişler. Katılmak isteyeniniz olursa aklınızda bulunsun. Bu örgütlenmeden sonraki ilk hedef de Fatsalılar derneğin kurulması. Bunun şerefine geçenlerde bir Pazar günü bir sürü Japon’un ve bir sürü türkün katıldığı, lakin bütün programın Japonca yürüdüğü bir festivale katıldık Güray’la. İşin en komik yanı ata barı oynayan Japonlar, en güzel yanı ise sınırsız açık büfe Türk yemeğiydi.

Türk Günü - Osaka

Benim sevgili sınıf arkadaşlarım uyanıp gelemediler lakin üniversiteden 2 çift konuğumuz vardı: Güray’ın laboratuvar arkadaşı ve hocası. İş bölümü yaptık; ben hoca ile eşini aldım, Güray arkadaşı ile kardeşini. Ve bütün gün Kitamura sensei’n (sensei hoca dimah oluyo) restoranlara menu danışmalığı yapan eşine yemek tarifi verdim. Üstüne bir gün türk restoranına götürmeye söz verdim. Bi de İngilizce Türk yemeği tarifi bulacağımı, olmadı çevireceğimi söyledim. Lakin pek tatlı insanlardı maşallah, beni de pek sevdiler. Amcamın 90 küsur yayını ve 1000 küsur atıf’ının olması kendisine ayrı bir karizma katıyor. Gün içinde Yurdagül adında bir hatun ve fethullahçıların işlettiği bir dil okulundan gelen bir sürü insanla tanıştım. En kısa sürede Yurdagül hanımın evine ev yemeği yemeye gideceğim. Gittiğimiz bir Türk restoranındaki başka bir hatunla müstakbel ev sahibimin misafiri ne kadar sevdiğine dair de bir sohbet yaptıktan sonra eğer burada bi 4 ay daha kalacak olsam Almanya’daki Türk mahallesi hesabı etrafımın Türklerle dolacağına karar verdim.
Bu arada konu ile ilgisi yok ama yemek deyince aklıma geldi. Geçen gün yemekhanede bal kabağı çıkarttılar, üzerine atladım resmen. Lakin serviste bir gariplik vardı zira üzerine son anda taze soğan koydular! Meğersem burada bu arkadaşı tuzlu pişiriyorlarmış, bolca sirke ve yağ ile beraber de servis yapıyorlarmış. Bu Japonların mantığına akıl sır erdiremedim, yok böyle bişey kardeşim…0 Yorum - Yorum Yaz

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret596001
Seyahat Valizi Search
Özel Arama